Likovni i glazbeni doživljaji u Sveučilišnoj galeriji "Vasko Lipovac"

Kraj radnog tjedna i početak proteklog vikenda u Sveučilišnoj galeriji „Vasko Lipovac“ obilježila su dva događanja.

U petak, 24. svibnja, otvorena je izložba „20 selfija Dijane L.“ autorice  Dijane Lukić.  Posjetitelji su mogli uživati u autoportretima izvedenim u tehnici ulja na platnu koji su postavljeni na štafelajima unutar Galerije čineći svojevrsnu kompozicijsku i konceptualnu priču. Ovo je prva izložba riječke autorice u našem gradu i izvrstan način da publika upozna Dijanu Lukić kroz njezine reprezentativne autoportrete. Upravo oni predstavljaju vlastitu likovnu i intimnu  priču autorice koja se očituje  u izvrsnoj slikarskoj interpretaciji same sebe. Ideja autorice je otvaranja vlastite intime  kroz  popularnu formu selfija, no ona  ne predstavlja sebe u reprezentativnom izdanju koja ova popularna forma donosi nego  upravo suprotnom,  prikazuje  svoje  vlastite emocije satkane od teških raspoloženja - tuge, brige, povrijeđenosti, rezignacije, patnje. Sam proces nastajanja ovih autoportreta tekao je u vremenskom periodu od 10 mjeseci. Kustoski dio priče potpisuje Zlata Tomljenović, koja je unutar svoga teksta izložbe zapisala: „(…) Emocionalna ekspresivnost očituje se u snažnim, spontanim, gestualnim potezima kista, kojima se naglašava dramatika određenoga psihološkog stanja. Na taj način otkriva se vještina autorice koja se prezentira kao vrsni portretist i koja vlastitu strast slikanja ljudskog lica demonstrira kroz različite likovne situacije, ne bojeći se stilske raznolikosti i eksperimentiranja bojom i potezom kista.(…)“. U glazbenom dijelu otvorenja nastupio je na saksofonu  Filip Dujmović, student druge godine Glazbenog odjela Umjetničke akademije u Splitu, koji je izveo skladbu Phoinix, japanskog skladatelja Rya Noda. Izložba će se moći pogledati do 7 lipnja.

Subotu je obilježio koncert Orkestra Umjetničke Akademije i studenata solista Puhačkog odsjeka Glazbenog odjela Umjetničke akademije. Solističke nastupe redom su imali Igor Ivanović na klarinetu (4. godina studija), Ana Barić na flauti (5. godina studija), Marko Gerbus na saksofonu (4. godina studija), Marija Jelavić na flauti (5. godina studija) uz pratnju Komornog orkestra pod  ravnanjem prof. Harija Zlodre.