Sveučilište u Splitu sudjeluje u pilot projektu Europske komisije s ciljem digitalizacije diploma i drugih javnih potvrda

Radionica pod nazivom "Europass Digitaly-Signed Credentials; Peer Learning Event" na kojoj je sudjelovalo 16 zemalja iz Europske unije sa svrhom pripremanja platforme kroz koju će biti moguće pripremiti digitalne diplome i druge javne potvrde, održala se 2. listopada u prostorima Europske komisije u Bruxellesu. U pilot projektu uz Hrvatsku sudjeluju Češka Republika, Estonija, Francuska, Njemačka, Grčka, Italija, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Norveška, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Španjolska.

Inicijativa Digitally Signed Credentials (DSC) je dio aktivnosti akcijskog plana o digitalizaciji obrazovanja (Action3, Digital Education Action Plan). Ideja je pružiti okvir za dodjelu povjerljivih digitalno – potpisanih kvalifikacija. Takav okvir treba se prilagoditi i EQF-u (European Qualification Framework for lifelong learning) i ESCO-u (European Skills, Competences, Qualification and Occupation taxonomy). Okvirom se planiraju obuhvatiti svi načini učenja (formalni, neformani i informalni) zasnovani na otvorenim standardima, slobodno raspoloživi za jednostavnu i fleksibilnu upotrebu, povezani s kvalifikacijama i kreditnim sustavima na Europskoj razini.

U pilotiranje koje uključuje testiranje modela podataka kojima se žele obuhvatiti svi oblici učenja, sudjeluju sve sastavnice Sveučilišta u Splitu.

Na slici:
Prof.dr. Mile Dželalija, University of Split; Ms Angeliki Dedopoulou, EC, ESCO and digital labour market; Mr William O'Keeffe, Policy Officer, DG Employment, EC; Mr Anthony Camillieri, expert, author in blockchain in Education, Digital Credentials Coordinator; prof. dr. Đurđica Miletić, Vice-rector, University of Split