Najave i događanja

Proslava 60. godišnjice Večernjeg lista u Sveučilišnoj knjižnici

U povodu proslave 60 godina Večernjeg lista  i 15 godina Poslovnog dnevnika u ponedjeljak, 13. svibnja, u Sveučilišnoj knjižnici održano je događanje u sklopu velike nacionalne akcije „Hrvatska pamet Hrvatskoj“, a čiji je krajnji cilj zadržavanje mladih obrazovanih ljudi u Hrvatskoj. Akcija obuhvaća natječaj studentskih razvojnih projekata, okrugli stol i tribinu „Budućnost u Hrvatskoj“  te putujuću izložbu u povodu proslave.
Događanje su pozdravnim govorima otvorili glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić i rektor Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Dragan Ljutić, nakon čega je uslijedio okrugli stol o važnosti zadržavanja mladih obrazovanih ljudi u Hrvatskoj na kojem su sudjelovali  župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban, pomoćnik ministrice za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Ivica Bošnjak, prorektor za poslovanje Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Tomislav Kilić, suosnivač i direktor tvrtke Profico Mateo Perak, osnivač i direktor tvrtke Slicejack Toni Trivković i osnivač hrvatskog startup-a Cezar.hr i TNT SPLIT konferencije Mario Ćubelić.

- Sveučilište o ostanku mladih ljudi razmišlja već duže vrijeme. Našim znanstvenicima nudimo mogućnost odlaska u inozemstvo na poznata sveučilišta i institucije, da vide kako se vani radi te da se poslije vrate u domovinu. U suradnji sa Splitsko-dalmatinskom županijom inicirali smo nekoliko projekata s ciljem animiranja lokalne zajednice, tome svjedoči i studij Hotelijerstva i gastronomije u Makarskoj. Na Visu planiramo osnivanje Mediteranskog centra znanstvene suradnje, uskoro kreće i studij Mediteranske poljoprivrede, a u planu je i poslijediplomski studij Arheologije u Solinu – ustvrdio je rektor Ljutić. Kazao je i kako značajnu ulogu u stvaranju pozitivne društvene klime imaju i mediji te u tome smislu pozdravio i ovu akciju Večernjeg lista.

- Večernji je u Splitu oduvijek imao odanu publiku i u godinama koje su pred nama uvjeren sam da će to i dalje biti tako, upravo zbog tradicije Večernjeg lista. Živimo u vremenu brzih informacija te nam upravo sada treba provjerena informacija. Uvjeren sam da će budućnost i u sljedećih 60 godina ispred nas biti jasna, čista, upravo zbog toga što smo potpuno svjesni da se u vremenima krize, izazova, publika okreće onima kojima vjeruje- kazao je Dražen Klarić, istaknuvši kako je važno da se ljudi koji odlaze vraćaju u Hrvatsku i donose sa sobom nova znanja, nova iskustva i mijenjaju naš mentalni sklop i našu zemlju nabolje.

Tom prigodom otvorena je i velika slavljenička izložba Večernjeg lista, kustosice Ive Körbler , koja kroz zanimljiv i interaktivan sadržaj prikazuje bogatu povijest Večernjeg lista, a za posjetitelje će ostati otvorena do 17. svibnja.

Održana je interaktivna tribina u sklopu koje je voditelj promocije Večernjeg lista Dražen Novak predstavio natječaj u pisanju projekata kojim Večernji list grupa nagrađuje izvrsnost hrvatskih studenata te poduzetnici suosnivač i direktor tvrtke Sailboat RC Josip Marasović i dipl. arhitekt Toni Boban su s okupljenima podijelili svoje uspješne poslovne poduhvate i projekte ostvarene u Hrvatskoj.