Otvaranje izložbe „Braća po oružju - elite željeznog doba“ održano je u srijedu, 6. studenog u Sveučilišnoj galeriji. Izložba se odvija u organizaciji Sveučilišta u Splitu, Umjetničke akademije u Splitu, Arheološkog muzeja u Zagrebu, Odsjeka za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Dolenjskog muzeja Novo mesto. Autori izložbe su prof. dr. sc. Hrvoje Potrebica (Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu) i dr. sc. Borut Križ (Dolenjski muzej Novo mesto), a kustosica izložbe dr. sc. Jacqueline Balen (Arheološki muzej u Zagrebu).
Izložba ostaje otvorena do 15. prosinca 2024.
Uz autore izložbe na otvaranju su pozdravne riječi okupljenima uputili Ivana Pletković, pročelnica Ureda rektora, Blaženko Boban, splitsko-dalmatinski župan, izv. prof. art. dr. sc. Miona Miliša, dekanica Umjetničke akademije u Splitu, a susret je moderirala i događanje otvorila Helena Trze Jakelić, voditeljica Sveučilišne galerije.
- Kolega Križ i ja se radimo na istom razdoblju - željeznom dobu Europe, smještenom otprilike u posljednje tisućljeće prije Krista. U to doba u srednjoj Europi su živjele željeznodobne zajednice u kojima su dominirali ratnici, ratnička aristokracije. To su zajednice koje su manje poznate, riječ je o vremenu Homera. Naime, znamo dosta o Grcima i Mediteranu, ali je srednja Europa ostala izgubljena jer nije postojalo pismo koje bi ju sačuvalo. Takve zajednice su bile jedne od najvažnijih kontaktnih zona između sjevera Europe i Sredozemlja, između Alpa i stepskih prostora, a upravo zbog toga su bile izuzetno moćne jer su imale monopol na transfer ljudi, dobara i kulture - ispričao je Potrebica, jedan od autora izložbe. Bez obzira na razlike među načinima života i pokopavanja, elite tih zajednica su dijelile istu ideologiju, izgledale su isto, živjele su na isti način, zbog čega autori zaključuju kako to govori o Europi kao ujedinjenom prostoru, barem prema elitama.
Izložba je nastala prije više od sedam godina, a u Splitu na Umjetničkoj akademiji, autori su našli dobre partnere na Odjelu restauraciju i konzervaciju. Naime, upravo je obnova i zaštita nađenog materijala važan segment i u arheologiji te nezamjenjiv dio u prezentaciji arheoloških nalaza.
Nakon otvorenja izložbe na livadi uz Galeriju na sveučilišnom kampusu godine održana je manifestacija Halštatski dani u Splitu - život u željeznom dobu.
Halštatski dani su svojim bogatim programom obuhvatili predavanja, radionice kuhanja, tradicijskog tkanja, a svim će zainteresiranim posjetiteljima približili su vrijeme i život u starijem željeznom dobu. Posjetitelji su uz stručno vodstvo sudjelovali u nizu zanimljivih interaktivnih radionica kao što su Klinci željeznog doba „Prapovijesni (o)tisak“ ( radionica za djecu) , radionica tkanja (za sve uzraste). Voditeljica radionica za djecu je bila Kristina Rupert TZ Zlatni Papuk, a radionice tkanja Julia Katarina Fileš Kramberger s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Posjetitelji su, također, imali jedinstvenu priliku - kušati halštatsku hranu pripremljenu s namirnicama koje su se koristile u željeznom dobu. Voditelj radionice halštatske kuhinje je bio Petar Odvorčić.
Isto tako, kako bi zainteresiranu javnost što bolje upoznali s kulturom zajednica iz Kaptola i Novog Mesta Hrvoje Potrebica je održao predavanje „Kneževi zlatne doline“, a Borut Križ „Arheološko blago Dolenjske“.
Cilj ovog projekta je prezentirati nacionalnu baštinu od europskog značaja s područja Slavonije, u visokoškolskom kontekstu srednje Dalmacije i time stvoriti okvir za interakciju i buduću suradnju stručnjaka za rad na kulturnoj i posebice arheološkoj baštini u svim njezinim aspektima: od istraživanja, preko konzervacije restauracije do zaštite, valorizacije, prezentacije i na kraju održivog upravljanja.
Obje manifestacije dio su programa Art Staff Weeka (SEA -EU) koji se odvija na splitskom sveučilištu od 5. do 7. studenog 2024.