Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja
19.5.2025.
Prijave za Ocean Hackathon natjecanje produžene do 30.5.! 

Ciljevi

  • Cilj 4
  • Cilj 14
  • Cilj 17
Pozivamo sve zaljubljenike u more, tehnologiju i inovacije da se pridruže Ocean Hackathonu 2025, 48-satnom maratonu inovacija koji će se održati od 17. do 19. listopada 2025. u Splitu.
 

Timovi će razvijati kreativna rješenja i prototipove korištenjem stvarnih podataka vezanih za more, a sve u svrhu očuvanja i pametnog korištenja morskih resursa. 

Sveučilište u Splitu ponovno je organizator Ocean Hackathona, nakon prethodnih izdanja 2020. i 2021. godine, kada su timovi rješavali izazove poput uklanjanja plastičnog otpada iz mora, praćenja ulova rekreativnih ribolovaca i zaštite farmi školjkaša od predatora. 
 
Zašto se prijaviti na Ocean Hackathon? 

Prijavom na Ocean Hackathon dobit ćete priliku razviti svoju ideju uz pomoć stručnjaka i naprednih alata. Radit ćete u timu s ljudima iz različitih područja, a tijekom cijelog događaja imat ćete tehničku i stručnu podršku. 
Sudjelovanjem postajete dio međunarodne zajednice inovatora i ostvarujete mogućnost širenja svoje mreže kontakata u području znanosti i tehnologije. 
 
Timovi s najboljim rješenjima imat će priliku nastaviti razvijati svoje ideje. 
 

Kako se prijaviti i što možete osvojiti? 

Ako imate ideju vezanu uz more, okoliš ili tehnologiju i želite testirati prototip, riješiti izazov ili okupiti tim stručnjaka - prijavite se putem obrasca do 30. svibnja 2025.  
Trenutno je otvoren poziv za prijavu izazova (ideja), dok će se prijave za sudjelovanje u rješavanju odabranih ocean hackathon izazova onih koji su prošli selekciju prema definiranim kriterijima otvoriti kasnije. 
Prijaviti se mogu sve osobe starije od 18 godina. Za sudionike su osigurane vrijedne nagrade, a pobjednički tim putuje u Brest (Francuska) na veliko finale 2. prosinca 2025., uz pokrivene sve troškove puta i sudjelovanja. 

Kakve se ideje i problemi mogu prijaviti? 

Izazov u sklopu Ocean Hackathona može predstavljati ideju, potrebu ili konkretan problem koji je povezan s morem i oceanima, njihovim održivim razvojem i/ili očuvanjem. Može se raditi o potpuno novom konceptu koji želite istražiti ili o projektu koji je već u razvoju, ali kojem nedostaju određene ekspertize, tehnička rješenja ili multidisciplinarni pristup. 
 
Važno je da se izazov temelji na korištenju dostupnih digitalnih podataka. Ti podatci mogu uključivati nautičke karte, satelitske snimke, informacije o pomorskoj sigurnosti i pravnim okvirima, lokacije olupina, kablova i plutača, podatke o morskim mijenama i razini mora, oceanografske prognoze, pokazatelje onečišćenja, ekološke podatke, kao i fizikalno-kemijske karakteristike obalnog područja te aktivnosti koje se odvijaju na moru. 
 
Tko može prijaviti izazov? 

Izazov može prijaviti bilo koja fizička ili pravna osoba - od pojedinaca s idejom, do tvrtki, znanstveno-istraživačkih organizacija, visokoobrazovnih institucija, udruga i studenata. Bitno je da je sadržaj izazova vezan uz more i obalni prostor te da doprinosi razvoju inovacija, testiranju novih koncepata ili dijeljenju znanja u kontekstu mora i oceana. 

U prvom krugu mozete prijaviti svoju ideju kao pojedinac ili tim.  Nakon selekcije odabrat će se najbolje ideje. 

Za rješavanje odabranih izazova bit će naknadno otvorene prijave na koje će se moći prijaviti i drugi zainteresirani sudionici. 

Preporuka je da timovi koji se prijavljuju na natjecanje imaju minimalno 3, a najviše 8 članova. 

Pridružite se globalnom valu inovacija - Ocean Hackathon dolazi u Split! 
Sve novostiSljedeća

Imate pitanje? Tu smo!