Sveučilište u Splitu od 22. do 24. listopada 2024. godine ugostilo je “SEA-EU Mobility Staff Week: Pathfinder”, događaj koji je okupio stručnjake iz ureda za međunarodnu suradnju SEA-EU alijanse. Tijekom ovog trodnevnog susreta, održanog u Spinit inkubatoru, sudionici su raspravljali o ključnim pitanjima vezanim uz međunarodnu mobilnost te jačanje međusveučilišne suradnje unutar saveza.
Otvaranje i podešavanje inicijativa za mobilnost
Događaj je otvorio prof. dr. sc. Zoran Đogaš, prorektor za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Splitu, koji je u uvodnom govoru istaknuo značaj međunarodne suradnje i mobilnosti u visokom obrazovanju. Njegovo govor postavio je pozitivan ton za cijeli događaj.
Prva sesija,"Fine-tuning the SEA-EU Mobility Handbook", bila je posvećena izazovima u organiziranju međunarodne mobilnosti. Moderatorice Severine Allain (Sveučilište u Brestu) i Ana Ćosić (Sveučilište u Splitu) vodile su raspravu o načinima kako poboljšati jezičnu pripremu studenata prije odlaska na razmjenu te kako unaprijediti uvodne aktivnosti na sveučilištima SEA-EU alijanse kako bi one bile što pristupačnije i privlačnije za strane studente.
Sudionici su se složili da priručnik treba biti sažet i praktičan, s jasnim poveznicama na ključne informacije. Također, istaknuta je potreba za boljom organizacijom uvodnih aktivnosti te bržim procesom registracije.
Nakon produktivnog prvog dana, sudionici su se opustili uz organizirani obilazak grada te degustaciju lokalnih vina i sireva, što je omogućilo dodatno umrežavanje u neformalnoj atmosferi.
KPI i okvir za mjerenje mobilnosti
Drugi dan otvoren je raspravom o ključnim pokazateljima uspjeha (KPI) za programe mobilnosti. Moderatori Quentin Sohet i Severine Allain vodili su raspravu o mjerama, kako kvalitativnim tako i kvantitativnim, koje se mogu koristiti za procjenu uspjeha mobilnosti u poticanju internacionalizacije i transformacije visokog obrazovanja. Posebno se raspravljalo o online formatima mobilnosti i čimbenicima koji utječu na njihov uspjeh. Također, dogovoreno je i da se Erasmus indikatori finaliziraju do 15. studenog, a svako sveučilište preuzelo je odgovornost za dovršavanje potrebnih radnji do tog datuma.
Nakon pauze za kavu, prof. dr. sc. Zoran Đogaš predstavio je prijedlog za uvođenje Sustava prijenosa bodova mobilnosti (MCTS) unutar SEA-EU alijanse. Ovaj prijedlog ima cilj olakšati i standardizirati prijenos bodova između partnerskih sveučilišta. Planirano je da prijedlog bude predstavljen na SEA-EU Governing Week na Malti.
Popodne je donijelo priliku za opuštanje uz tradicionalnu lokalnu igru balote, što je sudionicima omogućilo upoznavanje s lokalnom kulturom u opuštenom okruženju.
Strateško planiranje i inkluzivnost u mobilnosti
Zadnji dan bio je posvećen strateškom planiranju i inkluzivnosti u programima mobilnosti. Ana Ćosić i Gordana Dujmović vodile su raspravu o planiranju organizacije šest međunarodnih tjedana unutar SEA-EU alijanse, čiji je cilj jačanje suradnje i razmjene među sveučilištima. Posebna pozornost posvećena je postizanju cilja povećanja mobilnosti. Završna sesija bila je posvećena mobilnosti studenata s invaliditetom, nadovezujući se na prethodni "Staff Week on Inclusion", održan na Sveučilištu Zapadne Bretanje.
Voditeljica sesije, Severine Allain, potaknula je raspravu o tome kako prilagoditi programe mobilnosti kako bi oni postali dostupniji i privlačniji studentima s invaliditetom.
Događaj je službeno zaključen podjelom potvrda o sudjelovanju, čime je završena uspješna razmjena ideja, iskustava i planova.
Zaključak
“SEA-EU Mobility Staff Week: Pathfinder" bio je iznimno produktivan događaj koji je okupio stručnjake iz SEA-EU alijanse kako bi raspravljali o ključnim izazovima i mogućnostima poboljšanja mobilnosti unutar europskih sveučilišta. Kroz konstruktivne rasprave sudionici su dotaknuli važne teme, poput jezičnih barijera, inkluzivnosti i prilagodbi za studente s invaliditetom, te su postavili temelje za daljnje projekte i inicijative.
Tjedan je završio uspješno, uz konstruktivne rasprave o ključnim izazovima, postavljanjem temelja za buduće projekte i jačanjem suradnje unutar SEA-EU saveza. Sudionici su otišli s novim idejama, strategijama i osjećajem nastavka suradnje.