Od 24. do 26. rujna 2024., Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, ugostio je SEA-EU Staff Week pod nazivom " Fostering Educational Excellence and Development of Higher Education Quality through Transversal Skills".
Događaj okupio je edukatore, administratore i nenastavno osoblje iz raznih SEA-EU partnerskih institucija, s ciljem promoviranja izvrsnosti u visokom obrazovanju kroz razvoj transverzalnih vještina-vještina ključnih za osobnu, društvenu i profesionalnu dobrobit.
Promicanje kritičkog mišljenja, kreativnosti i skrivenog kurikuluma
Trodnevni program bio je pomno osmišljen kako bi unaprijedio kvalitetu nastave i institucionalne standarde, u obliku predavanja i rasprava te mogućnosti za suradnju. Uvodnu sesiju vodila je dekanica Filozofskog fakulteta, Ina Reić Ercegovac, postavljajući temelje za dubinske istraživačke teme poput kritičkog mišljenja, studentske kreativnosti i skrivenog kurikuluma- tema koje su u uvodnim izlaganjima predstavili profesorica Morana Koludrović i profesor Bruno Ćurka. Profesorica Tonća Jukić naglasila je da je kreativnost osobni izbor koji često uključuje društvene rizike. Naglasila je ulogu edukatora u poticanju studenata da prigrle kreativnost unatoč tim izazovima. Njihovi uvidi potaknuli su sudionike da razmisle kako se kritičko mišljenje i kreativnost mogu bolje integrirati u akademske programe radi poticanja cjelovitog razvoja studenata.
Potreba za osviještenošću i edukacijom nastavnika
Jedan od vrhunaca događaja bila je panel-rasprava na temu "Potreba za osviještenošću i edukacijom nastavnika u skrivenom kurikulumu", koju je moderirao doc. dr. sc. Ivan Buljan. Sudionici su raspravljali o tome kako edukatori, često nesvjesno, oblikuju vrijednosti i svjetonazore studenata te kako ovaj aspekt nastave zahtijeva strukturiraniju osviještenost i obuku. Ovu raspravu upotpunile su druge važne sesije poput razvoja inkluzivnih obrazovnih okruženja, koju je vodio profesor Toni Maglica, ističući strategije za prihvaćanje raznolikosti i promicanje jednakosti unutar institucija.
Rješavanje sociokulturnih faktora u studentskom uspjehu
Tijekom tjedna, nekoliko govornika dotaknulo se sociokulturnih faktora koji utječu na uspjeh studenata. Profesorica Morana Koludrović istražila je utjecaj medija na ponašanje studenata, dok su profesorica Zorana Šuljug Vučica i profesorica Ivana Visković proučavale učinke društvenog i obiteljskog okruženja na akademski uspjeh. Ovo je pomoglo sudionicima da razumiju vanjske pritiske s kojima se studenti suočavaju, a predstavljene su i ideje za podršku studentima iz izazovnih sredina. Drugi dan zaključio je panel koji je moderirao profesor Nikša Varezić o unapređenju izvrsnosti u visokom obrazovanju, poticanju suradnje i poboljšanju kvalitete nastave.
Fokus na održivost i učenje kroz servis
Tjedan osoblja također je istaknuo teme usmjerene prema budućnosti. Profesorica Ivana Restović govorila je o ulozi održivosti u visokom obrazovanju, pozivajući institucije da usvoje ekološki prihvatljivije prakse. Uz to, dojmljiva prezentacija Ivane Jadrić naglasila je transformativni potencijal učenja kroz servis-obrazovnog pristupa koji integrira rad u zajednici s podučavanjem i refleksijom kako bi obogatio iskustva učenja.
Zaključak
SEA-EU Staff Week bio je događaj koji je doprinio razmjeni znanja, suradnje i iskustva u području visokog obrazovanja. Ova inicijativa izravno podržava Radni paket 2 Alijanse SEA-EU, koji ima za cilj poboljšati kvalitetu poučavanja i učenja kroz inovativne prakse i zajednička iskustva diljem Europe i jugoistočne Azije. Naglasak na transverzalnim vještinama dio je strateških ciljeva SEA-EU-a za poticanje uključivog, održivog i visokokvalitetnog obrazovanja koje priprema studente za suočavanje sa suvremenim globalnim izazovima.