Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja
25.7.2024.
SPLITSKI FAKULTET U VRHU EUROPSKE ZNANOSTI : Iz EU fondova Medicinskom fakultetu u Splitu stiže više od 12,5 milijuna eura
Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu, na čelu s dekanom prof. dr. sc. Antom Tonkićem, dobio je više od 12.5 milijuna eura iz EU fondova namijenjenih za istraživanja u kojima će, uz hrvatske, sudjelovati i ugledni znanstvenici iz drugih zemalja. Naime, po prvi put u povijesti splitski je fakultet postao glavni koordinator za dva Obzor (Horizon) projekta, a višemilijunski su iznosi dodijeljeni nakon što je Europska komisija objavila pozive za financiranje istraživanja i inovacija. Prvi je projekt InnoThyroGen (Innovating Thyroid Health with Genomics and Predictive Algorithms through Collaborative Excellence) odabran među prijedlozima pristiglim u sklopu poziva HORIZON-WIDER-2023-ACCESS-07-01 i u njega se ulaže oko 5 milijuna eura. Osmislila ga je i predvodi prof. dr. sc. Tatijana Zemunik, uz suradnice Nikolinu Pleić, mag. math. i doc. dr. sc. Ivanu Gunjača, a okupit će 12 partnerskih institucija u dva regionalna istraživačka ekosustava. Hrvatski istraživački ekosustav čine Medicinski fakultet u Splitu kao koordinator, KBC Split, Poliklinika Leptir, Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, Hrvatska udruga za bolesti štitnjače te tri partnera iz privatnog sektora. Stremeći izvrsnosti u znanstvenoj suradnji, cilj je ovog projekta unaprijediti zdravlje štitnjače pomoću prediktivnih algoritama i spoznaja na području genomike te stvoriti regionalne ekosustave specijalizirane za personaliziranu medicinu, s posebnim naglaskom na bolesti štitnjače.
Drugi je projekt EU4MEDTECH (European Framework for Advanced Medical Technology Evaluation and Follow-up) odabran među prijedlozima pristiglim u sklopu poziva HORIZON-HLTH-2024-IND-06, a za potrebe njegove provedbe EU će izdvojiti više od 7,5 milijuna eura. Projekt je iznjedrio Centar za medicinu utemeljenu na dokazima koji djeluje u sklopu Medicinskog fakulteta u Splitu, a osmislila ga je i predvodi prof. dr. sc. Ana Marušić, uz suradnike Nensi Ćaćić, dr. med. dent. i Mira Vukovića, dr. med. Projektne će aktivnosti biti usmjerene prema usavršavanju regulatornog procesa za medicinske uređaje. Izradom niza alata i regulatornih okvira olakšat će se ispunjavanje strogih zahtjeva prije stavljanja medicinskog uređaja na EU tržište. Time će se doprinijeti osiguravanju kontinuirane konkurentnosti europskog tržišta u medicinskoj industriji te potaknuti inovacije i osmišljavanje novih uređaja. Iz Hrvatske kao partneri u projektu sudjeluju KBC Split i tvrtka E.C.H.R., a iz 9 europskih zemalja pridružuje se još 11 institucija.
Provođenje projekata kojima je Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu glavni koordinator umnogome doprinosi većoj međunarodnoj prepoznatljivosti i relevantnosti ne samo splitske, već i hrvatske znanosti. Ovaj uspjeh dodatno potvrđuje izvrsnost naših znanstvenika i njihovu predanost unapređenju globalne medicinske znanosti. Sudjelovanje u prestižnim međunarodnim projektima Medicinskom fakultetu, koji na godišnjoj razini ostvaruje gotovo polovicu cjelokupne znanstvene produkcije Sveučilišta u Splitu, predstavlja važan iskorak u europskom akademskom prostoru.
 
 
Sve novostiSljedeća

Imate pitanje? Tu smo!