Mnogobrojna publika okupila se sinoć u Sveučilišnoj galeriji, nezaobilaznom kulturnom središtu Splita, na svečanom otvorenju izložbe LIK 2025. Ova tradicionalna manifestacija okupila je najbolje radove učenika osnovnih i srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije pružajući mladim talentima priliku da izraze svoj kreativni pogled na temu "Tragovi vremena".
Osnovna škola Josip Pupačić iz Omiša bila je domaćin županijskog natjecanja. Njezini su učenici, zajedno sa svojim vršnjacima iz cijele županije, pokazali iznimnu kreativnost i zrelost u promišljanju društvenih tema.
Moderatorica izložbe, Helena Trze Jakelić, voditeljica Sveučilišne galerije, istaknula je važnost ove manifestacije kao platforme koja mladim autorima omogućuje da kroz likovni jezik progovore o temama od društvenog značaja:
- Ovi radovi pokazuju kako umjetnost može biti moćan alat za refleksiju i dijalog o izazovima suvremenog svijeta. Mladi autori hrabro istražuju pitanja koja ih okružuju, izražavajući svoje stavove i emocije na vizualno sugestivan način.
Osnovnoškolci su istraživali podtemu "Ono što mi je važno", usmjeravajući se na izazove 21. stoljeća - od klimatskih promjena do utjecaja digitalnih medija. Njihov zadatak bio je odabrati problem koji smatraju ključnim, osmisliti originalan koncept te kroz sliku, plakat ili strip potaknuti svoje vršnjake na promišljanje o budućnosti.
Srednjoškolci su, pak, kroz digitalne kolaže obrađivali temu "Virtualna kapsula kao odraz ideja i vrijednosti današnjega vremena". Kombinirajući elemente poznatih umjetničkih djela s vlastitim intervencijama, istraživali su kako se dominantne društvene ideje reflektiraju kroz povijest te kako bi bile prikazane u suvremenom kontekstu.
Županijsko povjerenstvo, u sastavu Aleksandre Radunić (OŠ Josip Pupačić, Omiš) kao predsjednice te članova Ante Blaževića (OŠ Kamen-Šine, Split), Ane Kaštelan (OŠ Skalice, Split), Katarine Bonačić (I. gimnazija Split) i Nine Tolić (Gimnazija dr. Mate Ujevića, Imotski) donijelo je odluku o najboljim radovima na ovogodišnjem natjecanju.
Nakon pomnog pregleda i evaluacije pristiglih radova, povjerenstvo je odabralo one koji su se istaknuli kreativnošću, kvalitetom izraza i originalnošću. Ovi radovi predstavljaju najbolje što su učenici pokazali u svojem stvaralaštvu, a autori će imati priliku predstaviti ih i na višim razinama natjecanja.
- Ova izložba važna je ne samo zbog ekoloških tema, već i zbog šireg prikaza problema današnjice - od ratova i onečišćenja do utjecaja umjetne inteligencije. Djeca su sve te izazove promišljala, proučavala i izrazila kroz svoje radove, što smatram izuzetno bitnim. Zato je važno još više poticati kreativnost kod djece i mladih. Zadovoljna sam prikazanim radovima, ali vjerujem da bi umjetnosti, bilo likovnoj, bilo glazbenoj, trebalo posvetiti više prostora u školama i omogućiti djeci da se kroz nju razvijaju - kazala je Aleksandra Radunić, predsjednica Županijskog povjerenstva.
U kategoriji učenici osnovnih škola najbolji rad imala je Petra Španjić, učenica OŠ Lučac uz mentoricu Natašu Stipica Kilić. Drugo mjesto osvojila je Sara Puljić, učenica OŠ Kman
Kocunar uz mentoricu Vesnu Šiklić, dok je treće mjesto pripalo Anti Jankoviću, učeniku OŠ Kamen-Šine uz mentoricu Katarinu Kokan.
- Nacrtala sam medvjeda u otopini sante leda i nešto smeća jer sam htjela pokazati koliko globalno zatopljenje ugrožava životinje. Poruka mog rada je da je to veliki problem i da ga moramo hitno riješiti - izjavila je prvonagrađena Petra Španjić.
U kategoriji učenici srednjih škola najbolji rad imala je Ani Mastelić, učenica IV. gimnazije Marko Marulić iz Splita uz mentoricu Marinu Tariba. Drugo mjesto osvojila je Nuša Mikulić, učenica Gimnazije dr. Mate Ujević iz Imotskog uz mentoricu Ninu Tolić, dok je treće mjesto pripalo Marti Aračić, učenici Gimnazije dr. Mate Ujević iz Imotskog uz mentoricu Ninu Tolić.
- Kroz svoj rad htjela sam prikazati problem manjka kreativnosti u današnjem svijetu. Digitalnim kolažom prikazala sam ljude s prekrivenim očima žutom bojom, koja simbolizira utjecaj društvenih mreža. U središtu je lik čije lice čine poznata umjetnička djela - on predstavlja osobu koja se ističe unatoč uniformiranosti suvremenog društva - ispričala je prvonagrađena Ani Mastelić.
Otvorenje izložbe uveličali su nastupom školski zbor i klapa „Bepo“ OŠ Josipa Pupačića iz Omiša, pod vodstvom profesora glazbene kulture Marije Didović i Vinka Didovića, dodatno obogativši svečani ugođaj.
Izložba LIK 2025 još je jednom dokazala da mladi umjetnici posjeduju izrazit senzibilitet za društvene promjene i kreativnu sposobnost da kroz vizualni jezik prenesu snažne poruke.
Čestitamo svim sudionicima i njihovim mentorima na uloženom trudu, a svi zainteresirani mogu razgledati izložene radove do 17. ožujka 2025. godine.