Kemijsko-tehnološki fakultet ugostio je mnogobrojne stručnjake, akademike i sve zainteresirane građane na okruglom stolu “Bio(otpad) - problem ili sirovina?” održanom 1. listopada u okviru Festivala održivosti. Raspravljalo se o ključnim pitanjima vezanim uz gospodarenje otpadom, s naglaskom na njegov potencijal kao sirovine.
U uvodnom obraćanju, istaknuta je važnost pravilnog razvrstavanja otpada, kao i ambicija da se do 2035. godine smanji količinu otpada na odlagalištima na samo 10 posto. Otpad nije smeće, već́ sirovina - kada ga se pravilno razvrsta!
Stručnjaci i znanstvenici su podijelili svoja saznanja kroz zanimljiva predavanja: Adela Tolić dipl. ing. kem. teh., iz Eko-Imotskog d.o.o. predstavila je izazove i rješenjima za održivo upravljanje građevinskim otpadom, od reciklaže materijala do smanjenja utjecaja na okoliš. Doc. dr. sc. Zvjezdana Popović Perković sa Sveučilišnog odjela za studije mora Sveučilišta u Splitu, otvorila je pitanje zagađenja mora i njegovih ekosustava s mikroplastikom, a koja je sve prisutnija u morskim organizmima te ozbiljno ugrožava ne samo morski svijet, nego i naše zdravlje. Izv. prof. dr. sc. Sanja Perinović Jozić s Kemijsko-tehnološkog fakulteta predstavila je primjer projekta kojim ne samo da se smanjuje otpad recikliranjem sapuna iz hotelskog sektora, već i stvara prilike za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Branimir Dević, univ. bacc. ing. mech. tehnički direktor tvrtke Mold d.o.o., ukazao je na inovativna tehnološka rješenja i važnost suradnje industrije, lokalnih zajednica i potrošača u stvaranju održivih rješenja za budućnost.
“Naša diskusija nije završila ovdje; ona je tek početak”, zaključak je okruglog stola. Svi sudionici pozvani su da nastave razgovor, dijele ideje i primjere dobre prakse kako bi zajedno iznašli rješenja prema održivijoj budućnosti.
Foto: Bogdan Klarić/Dalmatinski portal