Zatvori
Sveučilište u Splitu podržava UN-ove ciljeve održivog razvoja
7.3.2025.
U povodu Međunarodnog dana žena održan panel Galerija slika
IMG_0255.JPG IMG_0261.JPG Panorama.jpg thumbnail_IMG_7362.jpg thumbnail_IMG_7374.jpg thumbnail_IMG_7378.jpg thumbnail_IMG_7381.jpg

Ciljevi

  • Cilj 5
  • Cilj 17
Unatoč sve većem broju žena u financijskom sektoru njihova zastupljenost na rukovodećim pozicijama i dalje je nedovoljna. Koliko su žene prisutne u vrhu računovodstvene i porezne profesije? S kakvim se preprekama suočavaju i kako ih nadilaze? O tim se pitanjima raspravljalo na panelu „Položaj žena na rukovodećim mjestima u području računovodstva i poreza“ koji je organiziran u povodu Međunarodnog dana žena i u sklopu obilježavanja 50. obljetnice Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Splitu.
Panel rasprava održana je 7. ožujka u Svečanom amfiteatru Ekonomskog fakulteta, a okupila je istaknute stručnjakinje iz ovog sektora. One su redom: Helena Budiša, glavna partnerica i direktorica UHY HB Ekonom d.o.o. & UHY porezni savjetnik d.o.o., Snježana Galić, porezna savjetnica, vlasnica Galić tax consultinga d.o.o., Jelena Hrga, voditeljica Odjela za financijsko poslovanje i računovodstvo na Sveučilištu u Splitu, Maja Parčina, vlasnica računovodstvenog ureda Limani d.o.o., Iva Pezo, voditeljica računovodstva Croatia Yachting d.o.o. i Dora Tripalo Čikeš, porezna savjetnica, suvlasnica Kancelarija d.o.o.
Moderatorica skupa prof. dr. sc. Branka Ramljak, istaknuta akademska i javna osoba tijekom svoje karijere obnašala je dvije izuzetno važne funkcije u Splitu. Posebno je izrazila zadovoljstvo zbog sve čvršće suradnje između Sveučilišta i HNK Hajduk, institucije po kojoj je Split prepoznatljiv.

- Hajduk su osnovali studenti, stoga je logično da danas nastavlja graditi vezu sa Sveučilištem. Klub može koristiti znanje i iskustvo stručnjaka koji se ovdje obrazuju, jer imamo sva potrebna područja - od ekonomije i prava do sportskih znanosti. Dok sam bila predsjednica Nadzornog odbora Hajduka, studenti su dolazili u računovodstvo kao ispomoć, a kasnije su, nakon što su diplomirali, kroz natječaje ostali raditi u klubu. To je dokaz koliko je važno da se ova dva prepoznatljiva elementa Splita povežu i zajedno rade na jačanju naše zajednice - istaknula je Ramljak.
U travnju 2017. godine imenovana je povjerenicom Vlade RH za Grad Split, s ključnim zadatkom osigurati nesmetano funkcioniranje grada do novih izbora. Posebno se ponosi dvama postignućima iz tog razdoblja:
- Jedan od najvećih problema bio je taj što studenti mjesecima nisu primili stipendije zbog blokade Grada. Uložila sam maksimalan trud kako bi se to riješilo i stipendije su na kraju isplaćene. Druga stvar na koju sam ponosna jest završetak izgradnje škole Pazdigrad. Da se nije aktivno pratilo izvođenje radova, škola ne bi bila otvorena na vrijeme. No, uspjeli smo i u tome - ništa se nije zaustavilo - zaključila je Ramljak.
Zajedničko svim panelisticama je da su diplomirale na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Splitu te da imaju stalnu želju da se usavršavaju u svom poslu.

Helena Budiša, glavna partnerica i direktorica UHY HB Ekonom d.o.o pokušala je odgovoriti na pitanje što je bitno i što njeguje kako bi radna atmosfera bila pozitivna u svojoj tvrtki:
- Držanje zaposlenika zajedno i angažirano zahtijeva kontinuirani rad. Ključno je da se zaposlenici osjećaju dobro i da nam se novi kadrovi pridružuju s radošću. U našoj firmi vodimo se principom tri „P“: poštovanje, povjerenje i pomaganje. To znači da svako tko dođe zna da neće biti prepušten sam sebi - kolege su tu da pomognu, podijele znanje i iskustvo. Timski rad je temelj naše organizacije - naglašava Budiša.

Riječ je zatim prepustila Jeleni Hrgi, voditeljici Odjela za financijsko poslovanje i računovodstvo na Sveučilištu u Splitu da kaže nešto o svom karijernom napredovanju te je li zato što je netko bio suprotnog spola napredovao brže nego ona.
- Ne mogu reći kako sam u svojoj karijeri imala izrazito negativna iskustva vezana uz rodnu diskriminaciju pri napredovanju. Kad sam se prvi put zaposlila, zajedno s dvojicom kolega, svi smo napredovali ravnopravno, bez ikakve diskriminacije. Slično je bilo i kad sam prešla u bankarski sektor, nikad nisam osjetila da sam u nepovoljnijem položaju zbog toga što sam žena - istaknula je jelena Hrga.
Ipak, napomenula je da je u financijskom sektoru i dalje uočljivo da su ključne upravljačke pozicije najčešće u rukama muškaraca. Unatoč tome, u svojoj trenutnoj ulozi na Sveučilištu nije naišla na prepreke u profesionalnom razvoju. Njezino iskustvo pokazuje kako se poslovni svijet postupno mijenja, no da i dalje postoji prostor za daljnju ravnopravnost u vrhu financijskih institucija.

Na pitanje kako se nositi s umjetnom inteligencijom, koliko nam ona pomaže ili odmaže. Snježana Galić, porezna savjetnica, vlasnica Galić tax consultinga d.o.o. odgovorila je kako se ona dobro nosi s tim.
- Umjetna inteligencija je poput vatre - dobar sluga, ali loš gospodar. Definitivno može i hoće pomoći u računovodstvenoj struci, ali ključno je kako je uvodimo. Proces mora biti multidisciplinaran, što znači da u njemu trebaju sudjelovati ne samo informatičari i stručnjaci iz drugih područja, već i računovođe. Naša uloga je ključna jer upravo mi posjedujemo temeljno znanje potrebno za pravilno i etično korištenje tehnologije u skladu s računovodstvenim standardima - naglasila je Galić.

Zainteresirati studente za računovodstvo izazov je koji se mijenja s vremenom, jer svaka generacija ima svoje specifičnosti. Danas su mladi često nestrpljivi, žele brze rezultate i konkretne primjere iz prakse. No, na kraju sve ovisi o pojedincu i koliko je spreman ulagati u trud i raditi na sebi.
- Uvijek naglašavam da su volja i upornost ključni faktori. Tko želi i hoće, može svladati sve prepreke i postati izvrstan u računovodstvu. Fakulteti bi mogli više raditi na povezivanju teorije s praksom, kroz konkretne primjere, suradnju s tvrtkama i mentorstva koja studentima pomažu da steknu realnu sliku rada u struci. Na taj bi način računovodstvo postalo pristupačnije i zanimljivije, a studenti bi se bolje pripremili za tržište rada - istakla je Iva Pezo, voditeljica računovodstva Croatia Yachting d.o.o.

Za kraj ove rasprave možemo zaključiti da, iako žene u računovodstvu i porezima nisu nužno suočene s otvorenom diskriminacijom, i dalje postoji neravnoteža na najvišim upravljačkim pozicijama. Umjetna inteligencija i tehnološki napredak mijenjaju način rada u računovodstvenoj struci, ali ljudsko znanje i iskustvo ostaju nezamjenjivi. Ovaj panel pokazao je da žene imaju i snagu i kompetencije za vodeće pozicije, a pravi izazov je osigurati da talent, trud i stručnost budu jedini kriteriji napredovanja.
Sve novostiSljedeća

Imate pitanje? Tu smo!