Na komemoraciji su se od Katje Marasović oprostili njezini dugogodišnji suradnici, prijatelji i studenti, prisjećajući se njezina stručnog rada, predanosti zaštiti kulturne baštine i osobne topline kojom je obilježila brojne profesionalne i ljudske odnose.
Veliki doprinos baštini
Prigodnim riječima od nje su se oprostili Arsen Duplančić, jedan od najznačajnijih istraživača povijesti Splita s kojim je Katja desetljećima blisko surađivala; dr. sc. Anita Gamulin, pročelnica Konzervatorskog odjela u Splitu i njezina dugogodišnja suradnica; prof. dr. sc. Snježana Perojević, predstojnica Katedre za teoriju i povijest arhitekture i umjetnosti i Katjina prijateljica još od vrtićkih dana; prof. dr. sc. Neno Torić, dekan Fakulteta građevinarstva, arhitekture i geodezije na kojem je radila više od dvadeset godina; te Dragan Žuvela, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Grada Splita i njezin nekadašnji student.Govornici su u svojim obraćanjima istaknuli Katjin izniman doprinos proučavanju i očuvanju graditeljskog naslijeđa Splita i Dalmacije, ali i njezinu veliku ulogu u obrazovanju generacija studenata koji danas nastavljaju raditi na zaštiti kulturne baštine. Posebno su naglasili njezinu predanost radu, kolegijalnost i trajnu povezanost s prostorom Dioklecijanove palače, koji je bio ne samo mjesto njezina rada nego i važan dio njezina profesionalnog identiteta.
Komemoracija u prostoru u kojem je provela veći dio svog radnog vijeka bila je simboličan i dostojanstven oproštaj od žene koja je svojim znanjem, energijom i predanošću ostavila dubok trag u splitskoj znanstvenoj i stručnom zajednici.
Katja Marasović je preminula 25. veljače u 65. godini života nakon duge i hrabre borbe s teškom bolešću, a radila je do zadnjega daha.
Još dvije komemoracije
Komemoracija u Kaštelima, kojima je Katja posvetila glavninu svog stručnog i znanstvenog djelovanja i u kojima je ostvarila svoje najvažnije rekonstrukcije, održat će se u Kaštel Lukšiću, u prostorima kaštela Vitturi, njezinog najznačajnijeg izvedenog projekta, u utorak, 17. ožujka 2026. s početkom u 18 sati, a posljednja komemoracija njoj u čast održat će se u Zagrebu, u ponedjeljak, 23. ožujka 2026. u Orisu - kući arhitekture s početkom u 18 sati.Foto: Nikola Brboleža/Cropix


